Markacell Patent
Markalaşmanın Başlangıç Noktası!
 Çalışma Saatleri
08:30 - 18:30

Tanınmış Marka Tescili


Tanınmış Marka Tescili

Tanınmış Marka Tescili

Tanınmış marka toplumun hemen her kesimi tarafından kabul edilebilir bir tanınmışlığı olan ve marka değeri taşıyarak hitap ettiği hedef kitlesi ile değil, hemen herkes açısından hatırlamanın gerek duyulmadığı ve hemen akla gelebilen, bir işletme ya da belli bir ürün ile bağdaştırıldığı için akıllarda doğrudan çağrışım yapan marka demektedir. Ancak, 556 sayılı kanunda tanınmış marka tescili yapılarak markanın korunması adına ne kanun hükmünde kararname ne de uluslararası sözleşmelerde net bir açıklama bulunmamaktadır.

Tanınmış Bir Markanın Tescil Hakkı Kazanabilme Şartları

  • Türk Patent Enstitüsü gibi resmî bir makam tarafından tanınmış marka olduğu kabulü gereklidir.
  • Yine de, büyük bir kitlenin tanıdığı markanın, tanınmış olduğu kabul edilir. Bu nedenle tescilli olmalarının yanı sıra başlı başına kalite sembolü olarak öne çıkar. Tescil yaptırılması düşünülüyorsa, hem üretici hem de tüketici açısından tanınmışlık seviyesine ermiş olması gerekmektedir. Bu şekilde, uzun yıllar boyunca bir markaya yatırım yapıp emek verenlerin, markalarının 3. şahıslar tarafından izinsiz kullanımının söz konusu olma ihtimali nedeniyle, tanınmış marka tescili yaptırılmak istenir.
  • Tanınmışlık düzeyi yüksek markanın itibarini zedeleyecek bir kullanıma karşı marka hukuku devreye girer. Bu sayede tanınmış markalar korunur. Bununla birlikte, bu markaların marka sahiplerinin haricinde haksız yere kullanılması engellenmektedir.
  • Tanınmış markanın 3. şahıslar tarafından kullanılması halinde ulusal ve uluslararası düzeyde tanınmış marka tescili devreye girmektedir.

Tanınmış markalar, önemli bir ekonomik değer halini almaktadır. Bu nedenle, tanınmış markalar mal ve hizmet tescili yapılarak markalaştırılır. Aynı zamanda da korunmaktadır. Eğer tanınmış bir marka tescil edilmişse, 3. şahıslar tarafından taklitleri ortaya konulamaz. Bununla birlikte tescil edilemezler.

Tanınmış Marka Hakları

Tanınmışlığı yüksek bir markanın, marka hakkına girilmesi dahilinde marka sahibi tazminat davası açabilmektedir. Ekonomik değeri yüksek olan markanın talep edilebilecek tazminat bedelleri de yüksek olabilecektir. Sonuç olarak bir markanın başına gelebilecek sorunların önüne geçebilmek için en iyi yatırım tescil yaptırmaktır.

Tanınmış bir marka, marka hakkı sahibinden başka bir 3. şahsın markayı tescil etmiş olması halinde de, marka hakkı nedeni ile kanun marka sahibine hükümsüzlük davası açma şansı vermektedir Bu durumda, açılabilecek olan davalar süreye bağlı değildir. Eğer ki marka bilinen bir marka ise, bu tür durumlarda belli bir süre bulunmaktadır. Bu durumda açılabilecek davanın, markanın tescil tarihi itibariyle 5 yıl içinde olmak zorunluluğu bulunmaktadır.

Tüm marka tescil işlemleri ile ilgili merak ettiklerinizi bize danışabilirsiniz. Markacell Patent olarak daima sorularınızı cevaplamaktan mutluluk duyarız.