Markacell Patent
Markalaşmanın Başlangıç Noktası!
 Çalışma Saatleri
08:30 - 18:30

Yurtdışı Marka Tescili


Yurtdışı Marka Tescili

Markalar tescil edildikleri ülkelerde korunur. Bu nedenle tescil başvurusu koruma talep edilen ülkelerde yapılmalıdır. Çünkü tüm dünyada geçerli bir tescil sistemi bulunmamaktadır. Yurtdışı marka tescili ihtiyacı da bu nedenle doğmaktadır.

Yurtdışı marka tescili yöntemleri

Türkiye’nin yararlanabildiği 3 toplu tescil sistemi vardır. Ancak bu sistemin dışındaki ülkelere bireysel müracaatlar da yapılmaktadır. Aynı zamanda topluluk müracaatı içerisindeki ülkelere de ayrı olarak bireysel müracaatlar yapılabilmektedir. Fakat maliyetler toplu müracaatlarda daha avantajlıdır. Bununla birlikte yurtdışı marka teşviklerinden yararlanarak avantajlı müracaatlar yapabilirsiniz.

– Bireysel (Ülkesel Tescil): Bu tescil sisteminde tescil koruması talep edilecek ilgili ülkeye/ülkelere doğrudan başvuru yapılabilir. Ancak maliyet açısından toplu müracaatlar daha avantajlıdır. Bununla birlikte bir ya da birkaç ülke yeterliyse bu yöntemi tercih edebilirsiniz.

Topluluk Markası (CTM): Bu kapsamda yapılan tek bir başvuru ile Avrupa Birliği ülkelerinin tamamında tescil olanağı sağlar. Bu nedenle Avrupa Birliği ülkeleri için en avantajlı tescil sistemidir.

Madrid Protokolü: Bu kapsamda yapılan başvuru ile 93’ün üzerinde üye ülkenin tamamı veya seçilen ülkeler için koruma sağlanabilmektedir. Bu nedenle tescil için Avrupa Birliği ülkeleri yeterli değilse bu tescil sistemini tercih edebilirsiniz.

Ayrıca Madrid protokolü ile ilgili detaylı bilgi için: https://www.markacellpatent.com/madrid-tescili/

Yukarıdaki linkten Madrid protokolüne dahil olan ülkeleri de görüntüleyebilirsiniz.

OAPI (Afrika Birliği):

Bu kapsamda yapılan tescil ile diğerlerine benzer şekilde tek başvuruda 17 ülkede tescil başvurusu yapabilirsiniz.

Özetle, yurtdışı marka tescil işlemlerinde markanız için en uygun olan tescil sistemi ile ilgili bize danışabilirsiniz.