Markacell Patent
Markalaşmanın Başlangıç Noktası!
 Çalışma Saatleri
08:30 - 18:30

TRIZ


TRİZ

Mühendislerin, kendi  işlerinde karşılaştıkları teknik problemleri çözebilmek için, yaratıcı çözümlere ulaşabilmelerine olanak sağlamayı hedefleyen bu egitim Türkiye’de son dönemlerde ilgili hedeflere ulaşmaktadır.

Dünyada var olan milyonlarca mühendislik patentlerinin ortak özelliklerinin ve bu patentlerin bulunmasında izlenen teknik çözümlerin neler olduğunu görerek, kendi sürecinize uygulama olanağına sahip olabilirsiniz. Tasarımcıların kendi bilgi alanı dışında kalabilecek yaratıcı çözümlere ulaşabilmeleri, mümkün olabilmektedir.

Sözü geçen 3 milyondan fazla patentin incelenmesi sonucu 40 farklı parametre belirlenmiştir. Bu parametreler 39a 39luk bir matris oluşturacak şekilde “çelişki matrisi” ni oluşturur. Bu matriste iyileştirilmeye çalışan değerlere karşılık gelen olası çelişkiler gösterilir. Çözülmek istenen problemde karşılaşılan çelişkiler genel bir şekilde temsil edilerek çelişki matrisi genel çözüm alternatifleri elde edilir ve bu genel çözüm alternatifleri ise uygun bir şekilde çözülmek istenen özel probleme uyarlanır.

İyileştirilmeye çalışılan değer ile saptanılan çelişkinin kesiştiği matris hücresinde çözüm yöntemi olarak kullanılabilecek alternatif yaratıcı çözümlerin ana başlıklarını simgeleyen numaralar bulunur.