Markacell Patent
Markalaşmanın Başlangıç Noktası!
 Çalışma Saatleri
08:30 - 18:30

Endüstriyel Tasarım Tescili


Endüstriyel Tasarım Tescili

Endüstriyel tasarım tescili ile piyasadaki benzer ürünlerden ayırt edilebilecek nitelikteki farklılıklar korunabilir.

Tasarım, üzerinde düşünülüp fikir üretilen her şey olabilir. Bununla birlikte endüstriyel tasarım ise bir ürün üzerindeki tüm görseller anlamına gelmektedir.

Endüstriyel tasarım konusunun son kullanıcılar tarafından diğer ürünlerle karıştırılmayacak kadar farklı olması gerekmektedir.

Neden Endüstriyel Tasarım Tescili Yapmalıyım?

Endüstriyel tasarım tescilinin önemi nedir? Neden tasarımımı tescil ettirmeliyim?

Tasarımlarınızı korumak için endüstriyel tasarım tescili yaptırmalısınız. Çünkü tasarım tescili size ait olan tasarım ürünlerini korumanın ön şartıdır. Böylece 3. kişiler tarafından tasarımlarınızın kullanılmasını engelleyebilirsiniz.

554 sayılı KHK uyarınca bir tasarım ürününün korunabilmesi için öncelikle tescil edilmesi gerekmektedir. Haksız rekabete ilişkin hükümler tescil edilmemiş tasarımlar bakımından sınırlı bir koruma sağlıyor olsa da 554 sayılı KHK da öngörülen endüstriyel tasarım korumasının elde edilebilmesi için tescil şarttır. Firmalar rekabetin kötü etkilerinden korunmak için ve en önemlisi rekabette üstün olmak için görsel yenilikler de üretmeli ve bu yeniliklerini tasarım tescilleri ile koruma altına almalıdırlar.

Endüstriyel Tasarım Tescili Nasıl Yapabilirim?

Ürün fotoğrafları veya ürün çizimleri, katı modeller gibi taslaklar da tescil başvurusu için yeterli olmaktadır.

Endüstriyel tasarım tescili ile sağlanan koruma, başvuru tarihiden itibaren 5 yılda 1 yenilemek koşuluyla  25 yılı kapsar. Endüstriyel tasarımlar da marka tescili ve patent gibi sadece tescil edildikleri ülkeler için koruma sağlar. Bu nedenle Türkiye’de tescil ettiğiniz bir endüstriyel tasarım sadece Türkiye sınırları içinde geçerlidir. Bu noktada yurtdışı tasarım tescili devreye girmektedir. Yurtdışı tasarım başvurusunu Türkiye’de başvuru yaptıktan 6 ay içerisinde yapmalısınız.

Endüstriyel Tasarım Kapsamında Diğer Hizmetlerimiz

  • Yurtiçi/Yurtdışı firma bazında endüstriyel tasarım araştırmaları
  • Yurtiçi/Yurtdışı endüstriyel tasarım tescil başvuruları
  • Rakiplerin tasarım başvurularını izleme
  • Rakiplerin tasarım başvurularına itiraz etme
  • Başvuruya gelen itirazlara cevap hazırlama
  • Tasarım başvurusu -ürün karşılaştırma ve değerlendirme
  • Tasarımla ilgili yurtiçi/yurtdışı hukuki işlemler
  • Genel veya kapsamlı eğitimler

Endüstriyet tasarım tescili ve diğer hizmetler için Markacell Patent A.Ş. olarak markanızın yanındayız. Bilgi ve başvuru için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.