Markacell Patent
Markalaşmanın Başlangıç Noktası!
 Çalışma Saatleri
08:30 - 18:30

Marka Tescili


Marka Tescili

Günümüzde pek çok şirketin marka değeri işletme varlıklarının toplam değerinden oldukça fazladır. Bu nedenle, gerek saygınlığı ve güvenilirliği gerekse maddi getirisi yüksek markalara karşı kötü niyetli teşebbüslerin önlenmesi büyük önem taşımaktadır. Bunun da ilk adımı marka tescili başvurusu yapmaktır. Tabii ki markanın, esas sahibi adına tescil edilmesi gerekmektedir. Markaya yatırım yapmanın ilk adımı olan marka tescil müracaatı hakkında detaylar yazının devamında.

Marka Tescili Nedir?

Marka bir işletmenin tüm varlığını temsil eden işaretlerdir. Bu işaretler harf, logo, şekil, ibare ve slogan vs. gibi markanızı temsil etmektedir. Marka tescili, işletmenizin temsili için tam yetkilendirdiğiniz işaretlerin, yasal olarak tescili ve bunu kanıtlayacak belgedir.

Markamı Neden Tescil Ettirmeliyim?

Markanızı ve işletmenizi kötü niyetli teşebbüsleri önlemeniz marka değerinizi korumak için en önemli adımdır. Bu nedenle marka tescili yaptırmak oldukça önemlidir.

Markanızın tescilini yaptırmadığınız takdirde başkalarının sizin yatırımlarınız üzerinden haksız kazanç sağlamasını önleyemezsiniz. Bununla birlikte hakkınızda haksız kazanç sağladığınıza dönük iddialarla işletmenize telafisi güç zararlar vermelerini de engelleyemezsiniz.  Çünkü markanızın birebir aynısını veya yakın benzerlerinin tescilini alan kişi veya işletme, hukuki işlemler başlatabilir. Bununa birlikte markanız üzerinden işletmelerinize çeşitli yaptırımlar uygulatabilir. Günümüzde buna benzer durumlar oldukça sık yaşandığından; yatırım planlarınızın öncesinde marka tescili konusunda uzmanlarımız ile değerlendirme yapmanızı öneriyoruz. Böylece hem markanızı hem de yatırımlarınızı daha en baştan garantiye almış olursunuz…

Marka Koruma Nedir?

Türkiye´de markalar, 556 sayılı Markaların Korunması Hakkında KHK hükümlerine göre korunmaktadır. Marka hakkı sahibine sağlanan marka koruması, tescil yolu ile elde edilir. Bu nedenle markaların 556 Sayılı KHK’nin etkili korumasından yararlanabilmesi için tescilli olması zorunludur.

Markamı Nasıl Tescil Edebilirim?

Türkiye’de marka tescilinde yetkili tek kuruluş Türk Patent Enstitüsü’dür. Türk Patent Enstitüsü’ne yapılan bir marka tescil başvurusunun marka tescil belgesi ile sonuçlanması ortalama bir yıl gibi bir süreç almaktadır. Bu sürecin sonunda pek çok marka ise tescile uygun olmadığı için reddedilmektedir. Bu nedenle, tescili düşünülen markanın başvuru öncesinde marka hukuku açısından tescile uygun olup olmadığının araştırılması ve yorumlanması gerekmektedir.

Marka Tescili Başvuru Öncesi

Marka tescil başvurusu öncesi, tescil etmek istediğiniz ibarelerin başkası adına tescilli olup olmadığının ön araştırmasını Markacell Patent olarak ücretsiz yapıyoruz. MARKACELL Patent AŞ’nin derinlikli düşünebilen, analiz yeteneği yüksek, her biri alanında uzmanlaşmış profesyonellerden oluşan uzman kadrosu ile iletişime geçerek marka tescil işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.