Markacell Patent
Markalaşmanın Başlangıç Noktası!
 Çalışma Saatleri
08:30 - 18:30

Alan Adı


Alan Adı

Alan adı tescili ve önemi

alan-adı-uyusmazlık

İnternetteki adresimiz olan alan adları, hem şirketlerin hem de kişilerin internetteki tanıtımları noktasında en önemli unsurdur. Bir iletişim ve karşılıklı ilişki kurulabilmesi açısından internetin vazgeçilmezleri olarak yer alan adları, bu kadar önemli olması nedeni ile de hem ekonomik, hem sosyolojik, hem iş çevresi noktasında imaj açısından kişi ya da kurumlara karakter kazandırmaktadır.

Ancak, alan adları bazı kimseler tarafından bazen kötü niyetli kullanılabilmektedir. Hatta bu kötü niyetli kimseler hak sahibi firmalara ekonomik anlamda zarar vermeye çalışabilmektedir. Özellikle de, alan adları oldukça düşük ücretler ile tescil ettirilebilir özelliklere sahip olduğundan dolayı, 3. Kişiler hızlı davrandığı takdirde kolaylıkla alan adlarını tescil ettirebilmektedirler. Çok cüzi miktarlar ile alınan alan adları, fahiş fiyatlar ile domain ile bağlantılı kişilere satılmaktadır. Bu şekilde haksız kazanç elde etmektedirler.

Alan adının tescilinde “İlk gelen ilk alır ” kuralı uygulanmaktadır. Bununla birlikte tescil kolay yapılmaktadır. Hatta mevcut marka ile alan adı arasında herhangi bir yasal bağlantıyı ortaya koyacak bir belge istenmemektedir. Bu nedenle alan adları çok kolayca alınabilmektedir.

Eğer ki bir kişi ya da kuruluş alan adını tescil ettirmek istiyorsa, tescili yapılacak olan alan adında farklı bir kişi ya da kuruluşun unvanını içermesi, ismini bulundurması, markasına benzer ya da aynı şekilde içeriklerinin olması gibi problemler yaşanmaktadır. Bu durumda da alan adı uyuşmazlıkları sorunları ortaya çıkmaktadır.

Alan adı uyuşmazlıkları

Alan adı uyuşmazlıkları sorunlarının çözümü için mutlaka hukuki bir hak arayışına girilmesi doğru olacaktır. Öncelikle, mevcut markayı anımsatacak bir alan adı varsa, bu alan adını kullananlara uyarı gönderilmektedir. Ancak yine de uyarılar dikkate alınmazsa, bu kişilere marka tecavüzü gerekçesiyle dava açma hakkı vardır. Marka tecavüzü, haksız rekabet ve kazanç elde eden kişi adına ihtiyati tedbir kararı talep edilebilir.

Kötü niyetli kimseler hak sahibine ait marka ile ilişkili alan adını tescil ettirebilirler. Bunun en önemli sebebi, hak sahibinden yüksek meblağlar talep edilerek alan adının alınmasının zorunlu tutulmasıdır. Bunun yanında, hak sahibini kötülemek amacıyla da tescil yapılabilmektedir. Tüm bunlara karşı hukuki hak arayışı başlatılmalıdır.