Markacell Patent
Markalaşmanın Başlangıç Noktası!
 Çalışma Saatleri
08:30 - 18:30

com tr alan adı


com tr alan adı

com tr alan adı nedir? Domain tescili nasıl yapılır?

Alan adları, bir kişi ya da firmanın internetteki adresi, kişiliği, onu yansıtan yüzüdür. Domain olarak da adlandırılmaktadır. İster kişisel alanda olsun, ister firma adına olsun, internet sektöründe markanızın tanınması açısından en önemli unsur kuşkusuz ki markanızı yansıtan alan adınız olacaktır. Özellikle de hemen her şeyin internet üzerinden yürümeye başladığı günümüz koşullarında, internette yer almak ve markanızı bu anlamda internette yaygınlaştırarak daha ileriye taşımak neredeyse elzem bir hal almıştır.

Alan adı tescili neden gerekli?

Alan adını internet üzerinde korkusuzca ve başkalar tarafından haksız kazanç elde etmelerinin önüne geçerek kullanabilmenin en temel yolu alan adı tescili yapılmasından geçmektedir. Domain ya da diğer bir deyişle alan adınızı marka tescil ve patent firmaları aracılığı ile kendi adınıza tescil ettirmeniz halinde, herhangi bir sorun ile karşılaşmadan uzun yıllar internetteki varlığınızı korumanız mümkündür. Aksi halde alan adınızı başka bir kişi ya da kurum satın alabilir. Bu alan adı için sizden çok yüksek meblağlar talep edebilirler. Haksız kazancın önüne geçebilmek için mutlaka markanıza ait alan adını satın almalısınız.

Eğer ki alan adı tescili yaptırırsanız, alan adınızı hukuki açıdan koruma altına almışsınız demektir. Böylelikle, internetteki kimliğiniz olan ve markanızı yansıtan alan adınızı başkalarının kötü amaçlı kullanmasının önüne geçebilirsiniz.

Alan adları, amaçlarına göre farklı uzantılar alarak birbirinden ayrılmaktadır. Bu noktada, kendinize en uygun uzantıyı seçmeniz daha doğru olacaktır. Bazı uzantıların anlamları ise şöyledir:

Alan adı uzantılarının anlamları

  • com : Ticari kuruluşlar
  • com tr: Ticari kuruluşlar (Marka tescil zorunluluğu vardır.)
  • org : Dernekler, Organizasyonlar
  • net : Çalışma alanı internet olan kuruluşlar
  • gov : Devlet kuruluşları
  • edu : Eğitim kuruluşları için

Alan Adı Marka Tescili Nasıl Yapılır?

  • Alan adı tescili yaptırabilmenin kolay yollarından biri, bir marka-patent ajansı aracılığı ile bu işlemi yapmaktır.
  • Bunun yanı sıra, Türk Patent Enstitüsü’nde e- imza kullanarak tescil yapılabilmektedir.
  • Alan adı tescili yapmak bazı prosedürler içermektedir. Bu nedenle, uzman bilgisi olan kişi ve kurumlardan yardım almak hata oranını düşürmektedir. Yapılan hataların geri dönüşü maalesef ki olmamaktadır.
  • Alan adı marka tescili yaptırmak için bir başvuru istek formu gereklidir. Bu formun doldurulmasının yanı sıra, 1 adet vekaletname, yine alan adı yönetimi veya diğer bir amaçla yenileme belgelerinin olması gerekmektedir.

com tr alan adı tescili

com.tr Ticari kuruluşların kullanabildiği bir uzantıdır. Diğer uzantılarda herhangi bir evrak zorunluluğu yoktur. Ancak com tr alan adı alabilmek için marka tescil zorunluluğu vardır. Marka tescil ajansı ile çalışarak tüm prosedürleri yerine getirmek işlerin sorunsuz çözülmesi için daha sağlıklı olmaktadır.