Markacell Patent
Markalaşmanın Başlangıç Noktası!
 Çalışma Saatleri
08:30 - 18:30

Tasarım Tesciline İtiraz


Tasarım Tesciline İtiraz

Tasarım tesciline itiraz nedir ve hangi durumlarda tasarım tesciline itiraz edilmelidir? Sizler için endüstriyel tasarım tescil başvurusu ve itiraz süreçleri ile ilgili bilinmesi gerekenleri bu yazımızda derledik.

tasarım-itiraz

Tasarım tescilini anlatmadan önce tasarımın ne olduğundan bahsetmek gerekir.

554 sayılı Endüstriyel Tasarımların Korunmasına İlişkin Kanun Hükmünde Kararnamede endüstriyel tasarımı kavramı aşağıdaki şekilde tanımlanmıştır.

“Tasarım, bir ürünün tümü, veya bir parçası veya üzerindeki süslemenin, çizgi, şekil, biçim, renk, doku, malzeme veya esneklik gibi insan duyuları ile algılanan çeşitli unsur veya özelliklerinin oluşturduğu bütünü ifade eder.”

Tasarım tescili ise endüstriyel tasarımların korunmasını sağlayan tescil yöntemidir. Tescil için, tasarıma ait ürün ikame edilebilecek olan diğer ürünlerden ayırt edilebilecek farklılıkta olmalıdır. Emek verilerek ortaya koyulmuş endüstriyel tasarımların korunması için tasarım tescili çok önemlidir.

Eğer ki, tasarım tesciline itiraz edilecekse, belli kurallar çerçevesinde yapılması gerekecektir. Ülkemizde, endüstriyel tasarımlarda yapılacak tescillerin korunması sistemi, başvuru esnasında tasarım tescili yapılacak tasarımın mevcutlardan farkını ortaya koyacak yeniliği araştırmaya yönelik bir zorunluluk oluşturmamaktadır. Eğer ki tasarım tescili için bir başvuru yapılmışsa, başvuru alınır ve incelemeye tabi tutulur. Bu incelemeler sonucunda bir sorun yok ise, tescil başvurusu yayına çıkarılır.

6 ay boyunca yayında duran tasarım tesciline, gerekçeler ile birlikte itiraz edilebilir. Bu itirazlar hem tüzel hem de gerçek kişiler tarafından yapılabilir. Ancak itiraz haklılık payı içeriyorsa, tasarım tescili için yapılan başvuruya itiraz edilebilir. Eğer haklılık bulunmuyorsa, tasarım tescil edilir.

Tasarım Tescil Başvurusu İçin Gerekenler

  • Tasarımın görsel olarak anlatımı
  • Başvuru yapan kişi tüzel kişilik ise, iş yerine ait vergi levhası ve bununla birlikte ticari faaliyet belgesi
  • Başvuru yapan kişi şahıs ise, kimlik bilgileri
  • Tasarımı yapanların bilgileri
  • Vekaletname

Tasarım Tesciline İtiraz Hangi Durumlarda Yapılabilir

Eğer ki, bir tasarım ürününe yönelik itiraz yapılacaksa, bazı koşullar gereklidir. Bunların başında gelenler ise,

  • Tescil yapılması için yapılan başvuru, tescilin yapılması istenen sektörde mevcut ürünlerden ayrılmasını sağlayan özelliklere sahip olmayan bir tasarımsa,
  • Tescili yapılması istenen tasarım dünya mevcut olan bir tasarım ise,
  • Bir tasarım ürünü tescil başvurusuna alınmışsa ve bu tasarım kendi tasarımlarınız ile benzerlikler taşıyorsa.

Yukarıda yer alan tüm koşullar sağlanıyorsa itiraz süreci başlatılabilir. Tescil ve itiraz işlemleri için Markacell Patent A.Ş. olarak tecrübeli uzman ekibimizle yanınızdayız.