Markalaşmanın Başlangıç Noktası!
 Çalışma Saatleri
08:30 - 18:30

Marka Tescili


MARKA TESCİLİ

Tüm dünyaya baktığımızda, milyar dolarla ölçülen pek çok şirketin marka değeri işletme varlıklarının toplam değerinden oldukça fazla olabilmektedir. Bu nedenle, gerek saygınlığı ve güvenilirliği gerekse maddi getirisi yüksek markalara karşı kötü niyetli teşebbüslerin önlenmesi büyük önem taşımaktadır. Öncelikle markanın, esas sahibi adına tescil edilmesi gerekmektedir. Markaya yatırım yapmanın ilk adımı tescil müracaatı olmalıdır.

Marka Tescili Nedir?

Marka bir işletmenin tüm varlığını temsil eden işaretlerin (harf, logo, şekil, ibare ve slogan vs.) tamamıdır. İşletmenizin temsili için tam yetkilendirdiğiniz işaretlerin, yasal olarak tescilinin yapılması ve bunu kanıtlayacak belgeye marka tescili denilmektedir.

Markamı Neden Tescil Ettirmeliyim?

Markanızın tescilini yaptırmadığınız takdirde başkalarının sizin yatırımlarınız üzerinden haksız kazanç sağlamasını önleyemeyeceğiniz gibi; markanızı hukuki zemine taşıyıp hakkınızda haksız kazanç sağladığınıza dönük iddialarla işletmenize telafisi güç zararlar vermelerini de engelleyemezsiniz.  Çünkü sizin markanızın birebir aynısını veya yakın benzerlerinin tescilini alan kişi ya da işletme, hukuki işlemler başlatarak markanız üzerinden işletmelerinize çeşitli yaptırımlar uygulatabilmektedir. Günümüzde bu ve benzeri durumlar oldukça sık yaşandığından; yatırım planlarınızın öncesinde marka tescili konusunda uzmanlarımız ile değerlendirme yapmanızı öneriyoruz. Böylece hem markanızı hem de yatırımlarınızı daha en baştan garantiye almış olursunuz…

Marka hakkı sahibine sağlanan marka koruması, tescil yolu ile elde edilir. Türkiye´de markalar, 556 sayılı Markaların Korunması Hakkında KHK hükümlerine göre korunmaktadır. Markaların 556 Sayılı KHK´nin etkili korumasından yararlanabilmesi için tescilli olması zorunludur.

Markamı Nasıl Tescil Edebilirim?

Türkiye’de marka tescilinde yetkili tek kuruluş Türk Patent Enstitüsü’dür. Türk Patent Enstitüsü’ne yapılan bir marka tescil başvurusunun marka tescil belgesi ile sonuçlanması ortalama bir yıl gibi bir süreç almaktadır. Bu sürecin sonunda pek çok marka ise tescile uygun olmadığı için reddedilmektedir. Bu nedenle, tescili düşünülen markanın başvuru öncesinde marka hukuku açısından tescile uygun olup olmadığının araştırılması ve yorumlanması gerekmektedir.

Marka tescil başvurusu öncesi, tescili istenen ibarelerin başkası adına tescilli olup olmadığının ön araştırması tarafımızdan ücretsiz yapılmaktadır. MARKACELL Patent AŞ’nin derinlikli düşünebilen, analiz yeteneği yüksek, her biri alanında uzmanlaşmış profesyonellerden oluşan uzman kadrosu İle iletişime geçerek marka tescil şlemlerinizi yaptırabilirsiniz.