Markalaşmanın Başlangıç Noktası!
 Çalışma Saatleri
08:30 - 18:30

Endüstriyel Tasarım Tescili


Endüstriyel Tasarım Tescili

Tasarım üzerinde düşünülüp fikir üretilen herşey olabilir.

Endüstriyel tasarım bir ürün üzerindeki tüm görseller anlamına gelmektedir. Piyasadaki benzer ürünlerden ayırt edilebilecek nitelikteki farklılıklar endüstriyel tasarım tescili kapsamında korunabilir.

Endüstriyel tasarım konusunun son kullanıcılar tarafından diğer ürünlerle karıştırılmayacak kadar farklı olması gerekmektedir.

Neden Tasarım Tescili Yapmalıyım?

554 sayılı KHK uyarınca bir tasarım ürününün korunabilmesi için öncelikle tescil edilmesi gerekmektedir. Tescil, korumanın ön şartıdır. Haksız rekabete ilişkin hükümler tescil edilmemiş tasarımlar bakımından sınırlı bir koruma sağlıyor olsa da 554 sayılı KHK da öngörülen endüstriyel tasarım korumasının elde edilebilmesi için tescil şarttır. Firmalar rekabetin kötü etkilerinden korunmak için ve en önemlisi rekabette üstün olmak için görsel yenilikler de üretmeli ve bu yeniliklerini tasarım tescilleri ile koruma altına almalıdırlar.

TasarımTescili Nasıl Yapabilirim?

ürün fotoğrafları veya ürün çizimleri, render edilmiş katı modelleri gibi taslaklarda tescil başvurusu için yeterli olmaktadır.

Endüstriyel tasarım tescili ile sağlanan koruma, başvuru tarihiden itibaren5 yılda 1 yenilemek koşuluyla  25 yılı kapsar. Endüstriyel tasarımlar sadece tescil edildikleri ülkeler için koruma sağlar. Bu itibarla Türkiye€™de tescil edilmiş bir endüstriyel tasarım sadece Türkiye sınırları içinde geçerlidir.

ENDÜSTRİYEL TASARIM DİĞER HİZMETLER

Yurtiçi/Yurtdışı firma bazında endüstriyel tasarım araştırmaları

Yurtiçi/Yurtdışı endüstriyel tasarım tescil başvuruları

Rakiplerin tasarım başvurularını izleme

Rakiplerin tasarım başvurularına itiraz etme

Başvuruya gelen itirazlara cevap hazırlama

Tasarım başvurusu -ürün karşılaştırma ve değerlendirme

Tasarımla ilgili yurtiçi/yurtdışı hukuki işlemler

Genel veya kapsamlı eğitimler