Markalaşmanın Başlangıç Noktası!
 Çalışma Saatleri
08:30 - 18:30

com tr alan adı


 com tr alan adı

 com-tr-alan-adı

Domain olarak nitelendirilen alan adları, bir kişi ya da firmanın internetteki adresi, kişiliği, onu yansıtan yüzüdür. İster kişisel alanda olsun, ister firma adına olsun, internet sektöründe markanızın tanınması açısından en önemli unsur kuşkusuz ki markanızı yansıtan alan adınız olacaktır. Özellikle de hemen her şeyin internet üzerinden yürümeye başladığı günümüz koşullarında, internette yer almak ve markanızı bu anlamda internette yaygınlaştırarak daha ileriye taşımak neredeyse elzem bir hal almıştır.

 

 

Ancak, alan adını internet üzerinde korkusuzca ve başkalar tarafından haksız kazanç elde etmelerinin önüne geçerek kullanabilmenin en temel yolu alan adı tescili yapılmasından geçmektedir. Alan adını marka tescil ve patent firmaları aracılığı ile kendi adınıza tescil ettirmeniz halinde, herhangi bir sorun ile karşılaşmadan uzun yıllar internetteki varlığınızı korumanız mümkündür. Aksi halde, sizin tescil ettirmediğiniz alan adınızı başka bir kişi ya da kurum tescil ettirdiği takdirde, haksız kazanç elde edeceklerdir.

Eğer ki alan adı tescili yaptırdığınız bir domaininiz varsa, markanızı ve dolayısı ile alan adınızı hukuki açıdan koruma altına almışsınız demektir. Böylelikle, internetteki kimliğiniz olan ve firmanızı ya da sizi yansıtan alan adınızı başkalarının kötü amaçlı kullanmasının önüne geçebilirsiniz.

Alan adları, amaçlarına göre farklı uzantılar alarak birbirinden ayrılmaktadır. Bu noktada, kendinize en uygun uzantı hangisi olacaksa, o uzantı ve markanızı birleştirmek daha doğru olacaktır. Uzantıların anlamları ise şöyledir:

com : Ticari kuruluşlar

com tr: Ticari kuruluşlar (Marka tescil zorunluluğu vardır.)

org : Dernekler, Organizasyonlar

net : Çalışma alanı internet olan kuruluşlar

gov : Devlet kuruluşları

edu : Eğitim kuruluşları için

 

Alan Adı Marka Tescili Nasıl Yapılır?

  • Alan adı tescili yaptırabilmenin kolay yollarından biri, bir marka-patent ajansı aracılığı ile bu işlemi yapmaktır.
  • Bunun yanı sıra, Türk Patent Enstitüsü’nde e- imza kullanarak tescil yapılabilmektedir.
  • Alan adı tescili yapmak bazı prosedürler içermektedir. Bu nedenle, konu ile ilgili uzman bilgisi olan kişi ve kurumlardan yardım almak hata oranını düşürmektedir. Yapılan hataların geri dönüşü maalesef ki olmamaktadır.
  • Alan adı marka tescili yaptırmak için bir başvuru istek formu gereklidir. Bu formun doldurulmasının yanı sıra, 1 adet vekaletname, yine alan adı yönetimi veya diğer bir amaçla yenileme belgelerinin olması gerekmektedir.