Markalaşmanın Başlangıç Noktası!
 Çalışma Saatleri
08:30 - 18:30

Alan Adı


Alan Adı Uyuşmazlıkları

alan-adı-uyusmazlık

İnternetteki adresimiz, bizi yansıtan bölge olan alan adları, hem şirketlerin hem de kişilerin internetteki tanıtımları noktasında en önemli unsurdur. Bir iletişim ve karşılıklı ilişki kurulabilmesi açısından internetin vazgeçilmezleri olarak yer alan adları, bu kadar önemli olması nedeni ile de hem ekonomik, hem sosyolojik, hem iş çevresi noktasında imaj açısından kişi ya da kurumlara karakter kazandırmaktadır.

Ancak, bu kadar önemli olması nedeni ile alan adları bazı kimseler tarafından bazen kötü niyetli kullanılabilmekte, hatta hak sahibi firmaların bu alan adlarını koruma güdüsünden faydalanarak ekonomik çıkarlar nedeni ile firmalara zarar vermeye kadar götürülebilmektedir. Özellikle de, alan adları oldukça düşük ücretler ile tescil ettirilebilir özelliklere sahip olduğundan dolayı, 3. Kişiler hızlı davrandığı takdirde kolaylıkla alan adlarını tescil ettirebilmektedirler. Çok cüzi miktarlar ile alınan alan adları, fahiş fiyatlar ile domain ile bağlantılı kişilere satılmakta ve bu tür bir durumda haksız kazançlar elde edilmektedir.

Bu noktada, alan adı marka tescilinde “İlk gelen ilk alır ” kuralının uygulandığından dolayı, bunun ile birlikte yine tescilin çok kolay yapılabilmesi, hatta alan adı ile ilgili tescil yapılmak istendiğinde bu talep esnasında mevcut marka ile alan adı arasında herhangi bir yasal bağlantıyı ortaya koyacak bir belge istenmemesi nedeni ile alan adları çok kolayca alınabilir olmaktadır.

Eğer ki bir kişi ya da kuruluş alan adı tescil ettirmek istiyorsa, tescili yapılacak olan alan adında farklı bir kişi ya da kuruluşun unvanını içermesi, ismini bulundurması, markasına benzer ya da aynı şekilde içeriklerinin olması gibi sıkça yaşanan problemler, alan adı uyuşmazlıkları sorunlarına neden olmaktadır.

Her ne sebep ile olursa olsun, bir alan adı mevcutta yer alan ve kendini marka olarak öne taşımış bir başka marka ya da isme tecavüz durumu varsa, alan adı uyuşmazlıkları sorunlarının çözümü için mutlaka hukuki bir hak arayışına girilmesi doğru olacaktır. Öncelikle, mevcut markayı anımsatacak bir alan adı varsa, bu alan adını kullananlara uyarı gönderilmektedir. Ancak yine de uyarılar dikkate alınmazsa, bu ismi kullanmakta devam eden kişilere marka tecavüzü gerekçesiyle dava açılma hakkı vardır. Marka tecavüzü ile birlikte haksız bir rekabet ve dolayısıyla haksız kazanç elde eden alan adını kullanan kişi adına ihtiyati tedbir kararı talep etmek mümkündür.

Bir alan adı, bir markanın akabinde ihtiyaç duyularak alınmamış ve tescil edilmemişse, hak sahibinden farklı kişiler alan adlarını tescil etmiş olabilirler. Böyle bir durumun yapılmasının da en önemli sebebi, tabi ki maddi çıkarlar ve dolayısıyla hak sahibinden yüksek meblağlar talep edilerek alan adının alınmasının zorunlu tutulmasıdır. Bunun yanında, eğer ki arada bir husumet varsa, hak sahibini kötülemek amacıyla da alan adları marka sahipleri dışında kişiler tarafından tescil ettirilmektedir. Tüm bunlara karşı durabilmek için, avukatlar ve mahkemeler aracılığı ile hak aranması gerekmektedir.